دوره مهندسی شبکه را از کجا شروع کنیم؟

قطعا یکی از اولین سوالاتی که برای یادگیری هر کار و تخصصی در ذهن تمامی افراد شکل می گیرد این است که راه های یادگیری آن کار چیست و چه مسیری را باید برای متخصص شدن در آن تخصص پشته سر گذاشت. دنیای کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری یا به اصطاح IT هم جدا از این قضیه نیست و به همین دلیل در این مقاله تلاش شده تا شما را با مراحلی که باید یک کارشناس و یا مدیر شبکه برای ماهر شدن در این کار طی کنند، آشنا کنیم.
اولین قدم برای پیدا کردن تخصص در هر شاخه ای از کامپیوتر از شبکه گرفته تا برنامه نویسی یا هر بخشی دیگر، نیاز به آشنایی شخص با مفاهیم اولیه کامپیوتر یا مبانی اولیه آن است که می توان این را با تحصیل در رشته کامپیوتر و یا خواندن کتاب ها و مقالات مربوط و حتی گذارندن کلاس های تخصصی مرتبط با کامپیوتر بدست آورد اما خب قطعا با تحصیل در این رشته می توان آشنایی دقیق تر و درست تری با مبانی اولیه کامپیوتر داشت.
بعد از آشنایی با کامپیوتر و مفاهیم آن، فرد باید یک شاخه از آن را یاد بگیرد و در آن بخش تخصص پیدا کند اما اگر بخواهد در حوزه IT فعالیت کند چه مراحلی را باید پشت سر بگذارد؟

+ Network

اولین قدم در یادگیری شبکه گذارندن دوره + Network است. فرد در این دروه با مفاهیم کلی شبکه ماننده توپولوژی ها، تجهیزات شبکه، دلایل استفاده از شبکه و … آشنا می شود.
حتی شخص در + Network با ابتدایی ترین تعریف شبکه یا به بیانی دیگر با تعریف شبکه چیست (به ارتباط بین حداقل دو کامپیوتر و دستگاهای دیگر باهم و انتقال و ارسال اطلاعات بین آن ها شبکه می گویند.) آشنا می شود و بعد از گذارندن این دوره و آشنایی کامل با آن، یک دید کلی و مناسب از شبکه بدست می آورد و مفاهیم ابتدایی و کلی آن را می شناسد.
بعداز دوره + Network و آشنایی با شبکه در قدم بعدی باید یکی از دوره های سیسکو یا مایکروسافت را بگذارند و یکی از این دو مدرک را برای ادامه کار خود و متخصص شدن در شبکه دریافت کرد.

یادگیری دوره های مایکروسافت

به نظر می رسد داشتن اطلاعات حرفه ای در حوزه راهکارها و محصولات نرم افزاری مایکروسافت یک امر بدیهی برای متخصص شبکه می باشدچون شرکت مایکروسافت سهمی حدود 90 درصد بازار Desktop یا همان سیستم عامل کاربری در سطح شبکه و کاربران خانگی را در اختیار دارد و نمی توان بدون دانش در زمینه سیستم عاملها و نرم افزارها و سرویس های مایکروسافت، پروژه ای را به سرانجام رساند. مایکروسافت برای متخصصین در این حوزه دوره هایی نظیر MCSA و MCSE را با گرایش های مختلف پیش بینی نموده و کاربردی ترین آنها شاخه MCSE Server Infrastructure می باشد که دارای 5 دوره در حوزه سرورهای مایکروسافت می باشد. البته یادگیری پیکربندی کلاینت های شبکه نظیر Windows 10 نیز مورد نیاز می باشد.


 دوره های آموزشی سیسکو برای کار با تجهیزات شبکه Cisco

سیسکو، غول دنیای ارتباطات شبکه بالغ بر 75 درصد ترافیک اینترنت را یک تنه با تجهیزات سخت افزاری و سوئیچها و روترهای خود، مسیریابی و هدایت می کند. برای شروع دوره های سیسکو بهتر است پس از گذراندن +Network بدین ترتیب عمل کنیم.
CCNA و CCNP که دوره CCNP خود شامل سه دوره مختلف می باشد: سیسکو Routing و Switching و Cisco TShout

مجازی سازی یا Virtualization

یکی از تخصص های به شدت مورد نیاز و کاربردی در حوزه شبکه مباحث Virtualization می باشد و به جرات می توان بهترین کمپانی در این حوزه را شرکت vmware قلمداد کرد بطوری که اسم این شرکت معادل مجازی سازی در شبکه محسوب می شود. این شرکت دوره های تخصصی بسیار زیادی در این حیطه ارائه نموده است ولی جهت دانش اطلاعات پایه دوره های ذیل بسیار کاربردی خواهند بود.
دوره آموزشی VCA و VCP
هر چند این اسامی کلی می باشند و VMWARE نیز دارای گرایش های متعدد می باشد .(مثلا گرایش cloud یا datacenter و یا network virtualization و ...) ولی دوره های فوق بعنوان fundamental شبکه مورد نیاز می باشد و پس از آن شخص با آگاهی و درکی که از شبکه و حوزه های آن بدست می آورد می تواند خود مسیر مورد علاقه خود را پیدا نموده و در حوزه تخصصی و یا فوق تخصصی شروع به فعالیت کند.
در رابطه با پیش نیاز دوره ها و ترتیب و تقدم و تاخر دوره ها، همچنین موفقیت در آزمونهای  بین المللی و بحثهای مرتبط به آن و مطالب آموزشی از این قبیل را که بستگی به علایق شخصی هر فرد یا دانشپذیر می تواند داشته باشد را با جستجو در اینترنت می توانید به پاسخ های روشنی در این زمینه برسید.

دوره های آموزشی Microtik

اولین دوره ای که باید گذرانده شود دوره (MTCNA (MikroTik Certified Network Associate می باشد که پیش نیاز تمامی دوره های میكروتیك است. پس از آن شما می توانید در هر یك از دوره های مهندسی MTCRE, MTCWE, MTCTCE, MTCUME بجز دوره MTCINE مستقیما شرکت نمایید؛ یادآوری می شود که برای شرکت در دوره MTCINE شما نیاز به داشتن مدرک MTCRE می باشید.
سطح پایه : تنها مدرک سطح پایه MTCNA می باشد.

مهندسی سطح یک:  دوره های MTCRE , MTCWE , MTCTCE در رده مهندسی سطح یك قرار میگیرند.

مهندس سطح دو: دوره های MTCUME, MTCINE به دلیل پیچیدگی مطالب و سرفصل ها و همچنین نیاز به درک عمیقتر نسبت به مفاهیم، در رده مهندسی سطح دو قرار دارند.

یادگیری سیستم عامل و سرویس های وابسته لینوکس

بی شک بدون Linux لینوکس و سرورهای آن شبکه های کامپیوتری حرفی برای گفتن نخواهند داشت، سیستم عاملی که در دنیای سرورهای شبکه یکه تاز میدان می باشد . برای یادگیری لینوکس بسته به نوع توزیع و هدفی که از یادگیری لینوکس داریم، دوره های متفاوتی را می توان در نظر گرفت ولی اگر بطور کلی بخواهیم با لینوکس و قابلیت های آن آشنا شویم شاید یادگیری دوره های LPIC بسیار مناسب باشد.
این مجموعه شامل سه دوره LPIC1,LPIC2 ,LPIC3 می باشد که زمینه برای حرفه ای شدن در لینوکس را فراهم می کند.