سئو داخلی و سئو خارجی سایت چیست و هر کدام  چه ویژگی هایی دارند؟


در مطالب قبل در مورد اینکه سئو سایت چیست و اینکه یک کارشناس سئو باید  دارای چه ویژگی هایی باشد صحبت کردیم حالا میخوایم در مورد موضوعات تخصصی  تر سئو مثل سئو داخلی و خارجی سایت چیست و چه تفاوت و ویژگی هایی دارند یه  مقدار بحث میکنیم .

سئو داخلی سایت (on page )

سئوی داخلی به تمامی مواردی که شما در سایت خود اعمال می‌کنید گفته  می‌شود و  تنها با عناصر داخلی سایت شما ارتباط دارد. بهینه بودن کدهای  سایت، استفاده از افزونه‌های سئو، ظاهر بصری، معماری سایت، محتوای بصری و  متنی و… همگی در این دسته از سئو قرار می‌گیرند. پس از بهینه‌ بودن کدهای  سایت شما مهم‌ترین موردی که برای موتورهای جستجو و رتبه‌بندی آنها اهمیت  دارد، محتوای با کیفیت است! دقت کنید که گوگل و سایر موتورهای جستجو به  کاربرپسند بودن سایت شما اهمیت می‌دهند و در واقع طرفدار کاربران سایت  هستند. به همین علت شما باید محتوا و خدماتی که ارائه می‌کنید و مرحله اول  برای کاربران مفید و حرفه‌ای باشد تا گوگل نیز شما را مورد تایید قرار دهد.  با رضایت کاربران، معمولا گوگل نیز شما را در رتبه‌های برتر نتایج جستجو  قرار می‌دهد که البته باید به قوانین گوگل نیز اهمیت زیادی بدهید.
اگر شما مدیر یک سایت هستید، باید تمامی موارد در دسترس خود را به  بهینه‌ترین شکل ممکن ایجاد کنید. در سئوی داخلی سایت لینک‌ها مهم نیستند  اما اگر می‌خواهید سئوی خارجی خوبی داشته باشید، باید آن را نیز بهینه‌سازی  کنید.

ویژگی های سئو داخلی

برای اینکه سئو داخلی شما کاربرپسند و دارای محتوای مناسب باشد باید چند ویژگی را رعایت کنید:
  • محتوای  عمیق: از نوشتن محتواهای کم ارزش و بی ارزش بپرهیزید، سایت شما زمانی موفق  می شود جز رتبه های نخست موتورهای جستجو باشد که دارای محتوای قدرتمند و  عمیقی باشد.
  • مخاطب پسند: سایتی که در آن محتوا بارگذاری می کنید  باید به علایق و سلیقه مخاطبان همگام باشد و از نوشتن تبلیغات زیاد در سایت  خود جدا بپرهیزید زیرا قرار دادن تبلیغات زیاد مخاطب را خسته کرده و آنها  را از صفحه شما دور می کند.
  • کپی نبودن: محتواهایی که شما در سایت  خود قرار میدهید ابدا نباید کپی با افراد دیگر باشد، این کار جلوه بدی  داشته و اصلا کاربران آن را نمی پسندند، سعی کنید مطالب یونیک و خوبی را  بنویسید که اختصاصی باشد.
  • معتبر بودن: مطالبی که در صفحه سایت خود  نگاشته اید بایستی دارای منبع باشد و سعی کنید مطالبی را بنویسید که اعتبار  بالای دارند که کاربران و مخاطبان شما از آن لذت برده و از اعتبار آن  اطمینان حاصل کنند.
  • مطابق با هدف کاربر: محتوای شما باید هدف  کاربران را بشناسد و انتظارات آنان را برآورده کند و مطابق با آن از کلمات  کلیدی استفاده کنید.

سئو خارجی سایت(Off Page SEO)

سئو خارجی سایت(Off Page SEO)

یکی دیگر از دسته‌های سئو که اهمیت بسیار زیادی دارد، سئوی خارجی سایت  یا Off Page SEO است. این نوع سئو به کدهای سایت یا مطالب شما مربوط  نمی‌شود اما با آن ارتباط مستقیم دارد. در این دسته از سئو بیشتر لینک‌های  ارائه شده مهم هستند و باید بر روی لینک‌های داخلی یا خارجی سایت خود تمرکز  کنید. در این بخش نیز موارد زیادی اهمیت دارند و به میدان می‌آیند؛ به طور  مثال یکی از مواردی که در این بخش اهمیت زیادی دارد، شبکه‌های اجتماعی و محتوای تولید شده شما در این شبکه‌ها هستند. به این موارد اصطلاحا لینک‌  بیلدینگ گفته می‌شود که تنها به شبکه‌های اجتماعی مربوط نمی‌شود.