سوالات متداولی که در مصاحبه شبکه پرسیده می شود


 شبکه های کامپیوتری چیست؟
 شبکه رایانه ای مجموعه ای از رایانه های متصل به منظور اشتراک منابع است. امروزه رایج ترین ابزار مشترک ، اتصال به اینترنت است.
 تفاوت ارتباط و انتقال چیست؟
 انتقال یک فرایند داده فیزیکی است که شامل مشکلاتی مانند هماهنگ سازی ، ساعت و غیره می شود. ارتباطات به معنای تبادل کامل اطلاعات بین دو شبکه ارتباطی است.
 gateway چیست؟
یک دروازه یک گره در یک شبکه است. آنها بسته ای را که برای یک پروتکل فرمت شده است می پذیرند و قبل از ارسال مجدد آن ، آن را به بسته ای که برای یک پروتکل دیگر فرمت شده است تبدیل می کنند.
Network Mask چیست؟
یک Mask الگوی کمی برای شناسایی آدرس شبکه / زیر شبکه است. آدرس IP شامل دو مؤلفه است: آدرس شبکه و آدرس میزبان.
آدرس های IP به کلاس های مختلفی که برای شناسایی آدرس شبکه استفاده می شوند ، طبقه بندی می شوند
تفاوت های TCP / UDP چیست؟
 TCP (پروتکل کنترل انتقال: TCP یک پروتکل مبتنی بر لینک است. می توان پیوندی بین مشتری و سرور برقرار کرد و از این پس برخی داده ها می توانند در طول مسیر ارسال شوند.
وقتی پیامی را به همراه سوکت TCP ارسال می کنید ، در صورت عدم موفقیت اتصال ، آن را دریافت خواهید کرد. اگر در طول راه گم شود ، کلاینت می تواند قسمت گمشده را دوباره تقاضا کند. یعنی یکپارچگی. اطلاعات به خطر نمی افتد.
UDP  (User Datagram Protocol ) یک پروتکل connectionless است. با UDP شما پیام را در سراسر شبکه را به صورت تکه تکه ارسال می کنید.
وقتی پیامی ارسال می کنید ، نمی دانید که به مقصد می رسد یا نه و ممکن است در راه گم شود. و اگر دو پیام را با هم ارسال کنید ، نمی دانید به چه ترتیب به مقصد می شوند.
پروتکل IPv4 و IPv6 را مقایسه کنید؟
 Ipv4: و Ipv6 پروتکل های اینترنتی هستند که در لایه شبکه اعمال می شوند Ipv4. در حال حاضر متداول ترین پروتکل و Ipv6 پروتکل اینترنتی نسل بعدی است.
Ipv4 نسخه چهارم پروتکل اینترنت است که از آدرس دهی 32 بیتی استفاده می کند در حالی که Ipv6 یک پروتکل 128 بیتی است که به نسل بعدی اینترنت می پردازد.
Ipv4 4،294،967،296 آدرس منحصر به فرد ایجاد می کند در حالی که Ipv6 می تواند دارای آدرسهای منحصر به فرد بیشتری داشته باشد.
 URL چگونه در یک مرورگر پردازش می شود؟
 پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد ، اما بطور کلی مراحل پردازش URL در اینجا وجود دارد:
برای یافتن آدرس IP URL ، مرورگر با سرور DNS تماس می گیرد.
DNS آدرس IP وب سایت را برمی گرداند.
کلاینت پیوند TCP پورت 80 وب سرور را باز می کند.
مرورگر کد HTML صفحه درخواستی را بارگیری می کند.
در پنجره نمایش ، مرورگر HTML را ارائه می دهد.
پروتکل های مختلف مسیریابی چیست؟

پروتکل Border Gateway
Routing Information
Open Shortest Path First
سؤال: آدرس MAC چیست؟
پاسخ: در یک شبکه ، آدرس MAC یک آدرس شناسایی منحصر به فرد برای یک دستگاه است. به طور معمول آدرس MAC در کارت حافظه شبکه در ROM ذخیره می شود.
 انواع مختلف دستگاه های شبکه چیست؟

1.هاب
شبکه هاب یک سیستم گره ای است که چندین رایانه را در یک نقطه پیوند می دهد. همه دستگاه های متصل به یک شیکه هاب ، پهنای باند را تقسیم میکنند بنابراین پهنای باند هرکدام با دیگری برابر است.
2. Repeater
Repeater  ها دستگاههای الکترونیکی هستند که برای جلوگیری از تحریف در انتقال سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد. یک Repeater سیگنال را در شبکه دریافت می کند ، بیت اصلی را احیا می کند و سپس آن را از طریق همان کانال منتقل می کند تا از اعوجاج جلوگیری کند.
3.روتر
روتر سیستمی برای اتصال یک شبکه LAN)، (WAN  به یک شبکه دیگرLAN)، WAN )است. روتر بسته به موقعیت فرستنده و گیرنده مناسب ترین مسیر برای انتقال سیگنال را انتخاب می کند.
4. Gateway
دروازه ها برای تبدیل یک فرمت به فرمت دیگر در یک شبکه استفاده می شوند. اگر دو قسمت از یک شبکه دارای فرمت های مختلف ارتباطی باشند ، اتصال به آنها نیاز به یک Gateway دارد. Gateway ها در هر هفت لایه مدل OSI کار می کنند.
5- پل ها
پل های شبکه دستگاه های هوشمندی هستند که اطلاعات ترافیک بین دستگاه های موجود در شبکه را پردازش و ضبط می کنند. سپس این پل ها از این اطلاعات استفاده می کند تا بدون نیاز به ارسال آن به هر رایانه ای در شبکه ، کارآمدترین مسیر بین دستگاه انتقال دهنده و دریافت کننده برای انتقال داده را تعیین کند.
لایه های مدل OSI را نام ببرید
۱٫ Physical Layer
۲٫ Data Link Layer
۳٫ Network Layer
۴٫ Transport Layer
۵٫ Session Layer
۶٫ Presentation Layer
۷٫ Application Layer
پروتکل Stop-and-Wait چیست؟
در این پروتکل یک فرستنده بعد از ارسال یک فریم منتظر acknowledgment فریم ارسال شده می شود و فریم بعدی تنها زمانی ارسال می شود که acknowledgment فریم قبلی را دریافت کرده باشد.
۴- Piggybacking چیست؟
Piggybacking در انتقال اطلاعات دو طرفه در لایه شبکه OSI استفاده میشود. این کار به منظور افزایش تاثیر piggyback acknowledgment برروی فریم اطلاعات بجای ارسال تکه تکه فریم است.
هنگام تایپ یک آدرس در اینترنت چه اتفاقی می افتد؟
۱- اگر محتوای آدرس نوشته شده در حافظه cache و fresh مانده باشد، اطلاعات را نمایش می دهد.
۲- در غیر اینصورت یک آدرس آی پی برای دامنه پیدا میکند بنابر این یک ارتباط TCP تنظیم می شود، مرورگر جست و جوی DNS را انجام می دهد.
۳- مرورگر باید یک آدرس IP برای URL داشته باشد تا بتواند ارتباط TCP را برقرار کند. به همین دلیل است که مرورگر نیاز به آدرس DNS دارد. مرورگر ابتدا در حافظه cache خود سپس در سیستم عامل دنبال آی پی مربوط به URL می گردد. اگر همه cache ها خالی بود یک در خواست بازگشتی به DNS سرور محلی ارسال می کند، DNS محلی آدرس IP را پیدا می کند.
۴-  مرورگر یک اتصال TCP را با استفاده از پروتکل three-way handshake بر قرار میکند.
۵- مرورگر یک درخواست HTTP ارسال می کند.
۶- سرور یک سرویس دهنده وب مانند Apache یا IIS دارد که درخواست HTML را دریافت و یک پاسخ HTML ارسال می کند.
۷- مرورگر پاسخ HTTP را دریافت می کند و محتوا را نمایش می دهد.
DHCP چیست و چگونه کار می کند؟
۱- DHCP باعث می شود دستگاه ها قادر به دریافت آدرس IP بدون تنظیمات دستی باشند.
۲- دستگاه یک پیام Broadcast ارسال می کند که می گوید من اینجا جدید هستم
۳- سرور DHCP پیام را می بیند و به دستگاه پاسخ می دهد و به طور معمول یک آدرس IP به آن اختصاص می دهد. تمامی دستگاه های دیگر در شبکه چون DHCP نیستند پیام را نادیده می گیرند
.
پروتکل ARP چیست و چگونه کار می کند؟
ARP مخفف Address Resolution Protocol است. این پروتکل آدرس فیزیکی را از آدرس شبکه پیدا می کند.
۱- کامپیوتر پیام ( آدرس فیزیکی این آدرس آی پی چیست؟) را به تمامی کامپیوتر ها Broadcast میکند.
۲- کامپیوتر با آدرس آی پی ارسالی، آدرس فیزیکی را در پاسخ ارسال می کند.