PSTN: منظور از آن شبکه مخابراتي عمومي مي باشد. (Public Switched Telephone Network)
درگذشته ای نه چندان دور که انسان استفاده ازاینترنت را تجربه نکرده بود،  ارتباطات محاوره ای صرفاً از طریق تلفن و به کمک خطوط PSTN برگرفته از  Public Switched Telephone Network ، انجام می گردید. در سیستم فوق، سیگنال  های صوتی آنالوگ با استفاده از کابل های مسی حمل و مبادلۀ داده خصوصاً در  مسافت های طولانی گرانقیمت بود . به طور خلاصه یک خط ارتباطی آنالوگ که  الان هم در سیستم مخابرات اکثر کشورها همانند ایران استفاده می شود.

شبکه عمومی تلفن: PSTN

PSTN به عنوان یک شبکه عمومی تلفن در سطح جهان به عنوان وسیله ارتباط ‌دهی  مطرح است که بیش از 800 میلیون مشترک را به خود اختصاص داده. این سیستم در  ابتدا به عنوان یک سیستم ثابت تلفن مطرح بود ولی هم‌اکنون شکل دیجیتالی به  خود گرفته و به عنوان تلفن سیار استفاده می‌شود. مدار اصلی که در PSTN قرار  دارد، DS است که یک مدار 64 کیلوبایتی است. شکلهای متعدد DS را می‌توان  کنار هم و با کیفیت بالا مولتی‌پلکس کرد مانند DS24 که 1T را می‌سازد.  (اصطلاح اروپایی آن 1E است که شامل کانالهایی با 64 ، 32 کیلوبایت است).

Timeslotها از جمله شکلهای اولیه مولتی‌پلکس‌ها هستند که به دلیل استفاده  در اینترنت تغییراتی کرده‌اند. شبکه‌هایی که هم‌اکنون در دسترسند، با  استفاده از انتقال‌دهنده‌های نوری کار می‌کنند مانند SONET و SDH. ولی با  این حال بعضی قسمتها از شکل قدیمی PDH استفاده می‌کنند. بیشتر از صد سال  است که PSTN برای شبکه‌هایی که در دسترسند کاربرد دارند. تلفنهای موبایلی  که بر روی شبکه‌های اینترنتی بدون سیم قرار دارند با توجه به PSTN تعریف  می‌شوند که در حد وسیعی مورد استقبال قرار گرفته‌اند. سایر شبکه‌هایی که  برای انتقال صدا بکار می‌روند شامل ISDN، DSL و ATM است. شکلهای امروزی  PSTN به عنوان شبکه عمومی تلفن به صورت سیمی و بی‌سیمی کاربرد دارد.
نحوه برقراری یک تماس
شبکه انتقال:شامل تجهیزات به کار رفته و مراحل طی شده برای بر قراری یک  ارتباط بین مشترک ومرکز تلفن می باشد و بالعکس. برای تشریح کارکرد قسمت های  مختلف یک شبکه ارتباطی ضرورت ایجاب می کند تا مختصری در مورد نحوه اتصال  مشترکین با یکدیگر بدانیم. بطور کلی هر مشترک برای برقراری ارتباط با دیگر  مشترکین لازم است تا از یک زوج سیمی که شرکت مخابرات در اختیارش قرار می  دهد استفاده کند.
در حقیقت برا ی برقراری یک ارتباط مشترک اول شماره مشترک دوم را شماره گیری  می کند گوشی تلفن  پالس هایی را به وجود می آورد که متناسب با شماره وارد  شده خواهد بود این پالس ها از طریق خطوط سیم مسی یا فیبر نوری به مرکز تلفن  اطلاع داده می شود و مرکز تلفن طی چندین پروسه یک ولتاژ متناوب برای خط  تلفن مشترک دوم،که از پردازش پالس ها شماره تلفنش تشخیص داده می شود ارسال  می کند و زنگ تلفن مشترک خواسته شده به صدا در خواهد آمد،از این پس با  برداشتن گوشی توسط مشترک دوم یک ارتباط تلفنی بین دو مشترک به وجود خواهد  آمد. این یک مفهوم کلی از برقراری ارتباط بین دو مشترک در محدوده پوشش یک  مرکز تلفن بود، برای برقراری ارتباط در سطح گسترده تر، مثلا ارتباط بین دو  مرکز تلفن در یک شهر و یا ارتباط در سطح دو شهر و یا دو کشور  همین پروسه  ولی با پیچیدگی بیشتری انجام خواهد شد، در این شرایط باید از خطوط انتقال  با سرعت بالا ویا ازتجهیزات با افت توان کم، همچنین پایداری مناسب در برابر  اغتشاشات استفاده کرد.
زمانی که شما در منزل یا محل کار قصد تماس گرفتن دارید، ابتدا گوشی تلفن را  بر می دارید و صدای بوق خاصی را می شنوید به این معنی که شما مجاز به  شماره گیری و استفاده از شبکه تلفن ثابت هستید ارتباط شما با مرکز تلفن  محلی (LOCAL) خود بو سیله دو رشته سیم مسی که از درب منزل یا محل کار شما  به نزدیکترین پست (POST) (همان جعبه های کو چک سربی رنگ که در روی دیوار  معابر نصب شده و به مقداری کابل وارد و خارج شده است)رفته است و از پست به  کافو می رود(کافو ها همان کمدهای طوسی رنگ است که در کنار خیابانها نصب شده  است ) و از کافوها به چاله حوضچه که در زیر زمین توسط مخابرات حفر شده می  رود و از آنجا به مرکز تلفن وارد می شود.
در مرکز تلفن دو رشته سیم مسی ابتدا به سالن MDF می رود (بعدا در مورد سالن  MDF توضیح داده خواهد شد)MDF سالنی است که در آن کانکتور های زیادی بر روی  شلفهای ایستا نصب شده است از یک طرف به ازای هر پورت یا شماره تلفن دورشته  سیم مس از سمت سوییچ به آن وارد شده است و از سمت دیر دورشته سیم مسی که  از سمت مشترک(منزل یا محل کار شما آمده به آنجا می رسد و با ارتباط این دو  شما می توانیدبه سوییچ وصل شده و یا اصطلاحا بوق داشته یاشید.
در بالا بطور خیلی خلاصه نحوه برقراری تماس تلفنی بیان شد ما دراین جا قصد  داریم تا به شرح اجزا و قسمت هایی که بین مشترک و مرکز تلفن وجود دارد  بپردازیم.
برای اجرای یک پروژه توسعه شبکه انتقال کابل مخابراتی مراحل زیر انجام می شود:
1.برآورد نیاز منطقه و طراحی و نقشه کشی:
که تمام مراحل شبکه انتقال کابل از  MDF تا مشترک از قبل طراحی و با نقشه های اجرایی انجام می شود.
2.برگزاری مناقصه و بستن قرارداد با پیمانکار (مجری طرح)
3.مرحله اجرایی(اجرای کانالسازی و در نهایت شبکه انتقال از مرکز تا مشترک)
مرکز تلفن:مکانی است که از قسمت های زیر تشکیل یافته است:
1.سالن دیجیتال(سالن سوئیچ) 2.سالن MDF 3.سالن کابل 4.قسمت های اداری که به خطوط انتقال مربوط  نیستند
3.سالن DDF (سالن سوئیچ)
سالن سوئیچ مکانی است که سوئیچ ها و سخت افزارهای الکترونیکی برای ارائه  خدمات در آن جا قرار دارد و وظایفی که برعهده دارد عبارتند از:
1-تشخيص هويت يا شتاسايي مشترک
2- شناسايي مکان مشترك جهت برقراري ارتباط با وی
3- محل ثبت (charging  )
تخصيص هويت:
مراكز تلفن مي بايستي از هويت شما مطلع باشد . يعني بايد بداند ارتباط  درخواست شده از طرف كدام مشترك بوده و آيا مشترك مورد نظر مجاز به استفاده  از امكانات ارتباطي هست يا خير. همچنين پس از تخيص هويت و ارئه خدمات به  شما بايد بتواند ميزان هزينه را براي شما محاسبه نموده اقدام به تنظيم صورت  حساب نمايد.
بنا براين بدون شناسايي مشتركين و يا به عبارتي تشخيص هويت مشتركين اين  امور امكان پذير نمي باشد. در تلفن ثابت “هويت ” مشترک مشخص است ِ زيرا  مخابرات با کشيدن دو رشته سيم مسي تا در منزل يا محل کار؛ آدرس و هويت هر  مشترك تلفني را براحتي شناسايي ميكند. از اين رو “مکان” مشترک نيز دقيقا  مشخص است و اين ديگر نياز به توضيح ندارد يعني در سيستم هاي سوييچينگ   هنگامي که کسي با مشترک خاصي  کار داشته باشد؛ براحت آن را پيدا کرده و به  آن زنگ مي زند. قسمت بعدي ” محل ثبت ياcharging” است يعني مشترک هرچقدر با  تلفن خود به ديگران زنگ بزند هزينه آن در آنجا ثبت مي شود . 
قسمت بعدي ” ارائه سرويسهاي جانبي ” است مثل نمايشگر شماره تلفن و انتقال  مکالمه و … که اين هم در سوييچي که تلفن به آن متصل شده است انجام مي گيرد.
بنا براين بمنظور برقراري ارتباط در شبكه هاي تلفني ثابت ؛ مركز تلفن در  ابتدا هويت شما را شناسايي كرده سپس محل شما را مشخص كرده و پس از برقراري  ارتباط اطلاعات مربوط به هر ارتباط را در محل خاصي ذخيره كرده و همچنين  سرويسهاي درخواستي شما را ارائه ميدهد.