میانگین درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی چقدر است !؟

برنامه‌نویسی جزو مشاغلی است که این روزها از همه جا شنیده می‌شود که  جزو کارهای آینده‌دار و پردرآمد است. بسیاری از جوانان و نوجوانان امروزی  به دنبال یادگیری این حرفه در حوزه‌های مختلف هستند و کدنویسی را مسیر  آینده شغلی خود تعریف کرده‌اند. اما میزان درآمد برنامه‌نویسان ایرانی در  حوزه‌های مختلف، با سابقه‌ کاری‌های گوناگون چقدر است !؟ پاسخ این سوال را در  آماری می‌یابیم که به همت جاب‌ ویژن از یک جامعه آماری ۱۳۰۷ نفره صورت  گرفته است.
در آمار جاب ویژن ۱۵ درصد شرکت‌کننده‌ها را زنان تشکیل دادند و ۸۵ درصد را مردان؛ همچنین در  این آمار بیش از نیمی از افراد (۵۱درصد) سابقه کاری کمتر از دو سال داشتند.  همچنین ۲۸ درصد سابقه کاری دو تا پنج سال، ۱۳ درصد سابقه پنج تا ده سال و ۸  درصد بیشتر از ده سال سابقه کاری داشتند که از این تعداد ۵۱ درصد به صورت  دائمی شاغل بودند و ۴۹ درصد فریلنس (آزادکار) کار می‌کردند.
نگاهی دقیق‌تر به این آمار به ما می‌گوید که برنامه‌نویسان درآمدهای مختلفی  بر حسب مواردی که یاد دارند؛ کسب می‌کنند. همچنین عوامل دیگری چون  سابقه‌کار و جنسیت نیز در این موضوع دخیل بوده که برخی از آنها مانند  سابقه‌کار منطقی به نظر می‌رسد و برخی از آنها همچون حقوق کمتر زنان، سوال  برانگیز است. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به آمارهای ارائه شده در این پرونده  خواهیم داشت.

همانطور که می‌بینید، به نظر می‌رسد این روزها بیشتر برنامه‌نویسان تمایل  دارند که در حوزه اندروید کار کنند و پس از آن .NET (زبان برنامه نویسی  سرور) در بین آنها طرفدار دارد. رتبه سوم هم به PHP (زبان برنامه نویسی  سرور) تعلق دارد.


اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مندید و نمی‌دانید بهتر است در کدام حوزه کار کنید، درآمد برنامه‌نویسان حوزه  ExpressJS از همه بیشتر است چرا که عملا با تسلط روی این موضوع، می‌توان در  حوزه‌های زیادی کار کرد. لینوکس کارها و برنامه‌نویسان پایتون هم رتبه‌های  بعدی را در اختیار دارند. نکته جالب حضور برنامه‌نویسان حوزه React است که  با وجود تازه بودن آن و بکر بودن بازار آن در ایران، جایگاه جالب توجهی را  در این آمار به خود اختصاص داده است.


در حوزه برنامه‌نویسی هم مانند سایر شغل‌ها، رزومه کاری و سابقه کار حرف  اول و آخر را می‌زند. اکثر برنامه‌نویس‌ها حقوقی معادل بین 5 تا 8 میلیون  تومان دارند (38 درصد) و با بالا رفتن سابقه‌کاری، حقوقشان هم بیشتر  می‌شود. میانگین درآمد کل برنامه نویس‌ها اما رقمی نزدیک به دوازده میلیون  تومان (12000000) است.

برنامه نویس‌های فریلنسر در برابر استخدام دائمی !!

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که هرچه سابقه کاری برنامه‌نویس بیشتر  باشد، حقوق آن هم رو به فزونی می‌یابد. به عنوان مثال بر اساس همین آمار،  نزدیک به ۷۰ درصد برنامه‌نویس‌های فریلنس با سابقه کاری دو سال یا کمتر،  حقوقی بین 5 تا 8 میلیون دریافت می‌کنند؛ در حالی که همین افراد با سابقه  کاری ۱۰ ساله درآمدی معادل بیست میلیون  تومان دارند. در مثالی  دیگر نیز یک برنامه‌نویس دائمی با سابقه کمتر از دو سال در آمدی معادل پنج میلیون تومان دارد در حالی که یک برنامه‌نویس با سابقه بیش از ده  سال حدود بیست میلیون تومان در می‌آورد.


به نظر می‌رسد فریلنسرها کمتر به سابقه کار بالا می‌رسند و معمولا در همان  اوایل کار خود به سمت قراردادهای دائمی می‌روند تا از یک ثبات در آمد  برخوردار شوند. با این حال باید گفت که فریلنسرها وقتی به سابقه کاری زیادی  دست پیدا کند، عموما حقوق بالاتری نسبت به کسانی که دائم کار می‌کنند  خواهند داشت.