اتصال php به بانک  اطلاعاتی MYSQL

زبان برنامه نویسی PHP یکی از معروف ترین زبان های اسکریپتی جهت طراحی وب  سایت های پویا می باشد.  از ویژگی های مهم این زبان میتوان به سادگی در  برنامه نویسی، وجود پلاگین و  کتابخانه های مختلف، رایگان و بازمتن (Open  Source) بودن آن اشاره کرد.
از سوی دیگر یکی از مهمترین بخش های یک  وبسایت، دیتابیس آن می باشد که معروف ترین آنها در جوامع بازمتن دیتابیس  MySQL می باشد که به صورت بازمتن و رایگان توسط شرکت Oracle ارائه می شود.  برای ارتباط با دیتابیس MySQL از طریق کدهای PHP دو کتابخانه ی mysqli و  PDO وجود دارد که در ادامه با mysqli آشنا می شویم.
کتابخانه  ی mysqli به دو صورت ساخت یافته و شیء گرا در اختیار برنامه  نویسان قرار  دارد که ما در اینجا به ساخت یافته ی آن می پردازیم. توجه  داشته باشید که  این کتابخانه یک کتابخانه ی منسوخ شده است و ممکن است در  برخی از سرور ها  موجود نباشد.
برای شروع اتصال به دیتابیس MySQL  ابتدا  باید اطلاعات اتصال به دیتابیس شامل نام کاربری، کلمه ی عبور، آدرس  سرور و  پورت سرور را داشته باشیم. در صورتی که MySQL را بر روی کامپیوتر  شخصی خود  نصب کرده باشید آدرس سرور localhost و شماره ی پورت سرور ۳۳۰۵  خواهد بود.  نام کاربر و کلمه ی عبور در زمان نصب دیتابیس از شما پرسیده  شده است که از آنها باید برای اتصال به دیتابیس می توان استفاده کرد.
دستور mysqli_connect برای شروع اتصال به دیتابیس mysql به صورت زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
;mysqli_connect($host,$user,$password,$database_name,$port)
در   صورتی که اتصال به دیتابیس موفقیت آمیز باشد این دستور یک شیء mysqli   برمیگرداند که در ادامه از آن برای اجرای دستورات SQL بر روی دیتابیس   استفاده می کنیم. در صورتی که اتصال با دیتابیس با خطا مواجه شود مقدار   false برمیگرداند.
برای اجرای دستورات SQL بر روی دیتابیس از دستور mysqli_query به صورت زیر استفاده می کنیم.
;mysqli_query($link,$sql)
در  دستور بالا متغیر link به شیء  mysqli که توسط دستور mysqli_connect باز  گردانده شده است اشاره دارد و  متغیر sql به کد SQL اشاره دارد.
در  صورتی که این تابع به صورت کامل  انجام شود شیء mysqi_result را بر  میگرداند و در صورتی که با خطا مواجه شود  مقدار false برمیگرداند.
در  صورتی که دستور SQL که توسط  تابع mysqli_query اجرا کرده لید یک دستور  SELECT بوده باشد، برای واکشی  ردیف های بازگردانده شده توسط MySQL کافیست  از دستور زیر استفاده نمایید.
;mysqli_fetch_array($query_result)
با  هر بار اجرای این دستور یک  ردیف بازگردانده می شود و به صورت آرایه ای از  فیلد ها به خروجی فرستاده می  شود در صورتی که ردیفی وجود نداشته باشد  مقدار NULL بازگردانده می شود.