IP چیست؟

                                       

کلمه IP مخفف کلمات internet porotocol می باشد که جزء یکی از لایه های TCP/IP می باشد .
TCP/IP مهمترین پروتکل ارتباطی در اینترنت می باشد .
وقتی  موضوع بر سر رایانه شما باشد، یک مجموعه‎ای از آدرس‌های  IP وجود دارند که  وظیفه آنها برقراری ارتباط با دنیای اینترنت را برعهده  می‎گیرند که یکی  از مهمترین آدرس های IP برای ارتباط با دنیای اینترنت IP  ROUTER شماست .
این  ادرس منطقی (IP) توسط ارایه دهنده سرویس اینترنت یا ISP  (internet  service provider) شما به روتر اختصاص داده می شود . وظیفه ی  روتر در این  لحظه اداره کردن ترافیک در اینترنت می باشد .
کامپیوترهای  متصل به شبکه‎های اینترنت (wan) چه به شکل  وای‎فای یا اترنت، در خانه یا  دفاتر کار، از آدرس‌های ای‌پی مخصوص به خود  استفاده می‎کنند که گاها توسط  روتر به آنها تخصیص داده می‎شود. به این شكل  تمام گره (node) موجود در  اینترنت (دستگاه های متصل به هم در شبکه را node  می گویند . ) می‎توانند  با هم ارتباط برقرار کنند. روتر برای تخصیص ادرس  های منطقی از پروتکلی به  نام  Dynamic Host Control Protocol (DHCP)  اسنفاده می کند که وظیفه اش  تخصیص IP می باشد .
ادرس  های Ip که کاربران دریافت می کنند به صورت پویا  (داینامیک) هستند اما می  توان تنظیمات روتر را به گونه ایی تغیر داد که به  هر گره آدرس IP استاتیک  اختصاص داده شود تا دیگر تغییر نکند .
آدرس‌های  IP معمولا با یک فرمت یکسان از اعداد 32 بیتی به  صورت 4 دسته عدد اعشاری  که در محدوده 0 تا 255 قرار دارند و با . ( نقطه )  از هم جدا می‎شوند  ساخته می‎شوند. این نوع سیستم آدرس دهی ای‌پی  IPv4 نام  دارد. به این صورت  شما از لحاظ نظری می‎توانید از 0.0.0.0 تا  255.255.255.255 آدرس داشته  باشید. این به 4 میلیارد آدرس محدود می‎شود که  برای جهان امروز ما کافی  نیست . به همین دلیل سیستم آدرس دهی IPv6 معرفی شد  که 128 بیتی بوده و به  جای 4 از 16 دسته ارقام هگزا استفاده می‎کند که  توسط آن می‎توان  340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,455 آدرس  جدید ایجاد  کرد. رقمی‎ که به این زودی تمام نمی‎شود.
 یک  زمان ممکن است پیش بیاید که شما نیاز داشته باشید آدرس  ای‌پی روتر خود که  از طرف ISP شما به آن اختصاص داده شده است را بدانید.  این آدرس در موارد  خاصی مثل تماس‎های VoIP ( voice over ip ) یا نرم  افزارهای دسترسی از راه  دور ( remote ) کاربرد دارد.
علاوه بر آدرس شما دیگر اطلاعاتی مانند نام ISP موقعیت مکانی عمومی (با نام GeoIP) را بدست خواهید آورد .
و اما ساده ترین راه برای بدست آوردن آدرس عمومی شما تایپ کردن عبارت what is my IP در قسمت سرچ مرورگر ها می باشد.
ولی  گوگل تنها ادرس IP را به شما نمایش می دهد .سایت های  گوناگونی وجود دارند  که هم این کار را انجام میدهند و هم اطلاعات بیشتری را  در اختیار شما  قرار می دهند .
علت این که این سایت ها ادرس شما را نشان می دهند این است که شما از سایت آن ها بازدید کرده اید .
روتر شما برای بازدید یک درخواست که حاوی ادرس IP آن است را ارسال می کند .
سایت  هایی همچون WhatIsMyIP.com و IPLocation و WhatIsMyIPAddress.com که علاوه  بر ادرس IP ، نام ISP ، نام شهرتان ( در صورت عدم آگاهی به نام شهر ) و در  بعضی مواقع نقشه را به شما نمایش می دهد .
*  لازم به ذکر است که این اطلاعات (GEOIP) خیلی هم دقیق نمی  باشد . شما  موقیعیت مکانی تقریبی خود را بدست می آوردید نه محل دقیق  کامپیوتر خود .
راه بدست آوردن آدرس IP داخلی شما 
هر  دستگاهی که به شبکه داخلی شما متصل می‎شود یک آدرس IP  مخصوص به خود  دارد.فرقی نمیکند که نحوه اتصال شما به این شبکه وای فای باشد  یا پورت  اترنت .
تلفن  هوشمند، تلویزیون هوشمند، کامپیوتر شما یا هر دستگاه  دیگری که به این  شبکه متصل می شوند تماما نیازمند به ادرس IP برای ارتباط  با یکدیگر یا  اتصال به اینترنت می باشند .
در عادی‎ترین شکل یک شبکه ، روتر شما یک آدرس IP شبیه به 192.168.0.1 دارد که به آن  gateway می گویند .
معمولا  زمانی که به دنبال پیدا کردن آدرس IP سایر دستگاه‌ها  هستید زیاد با آن  برخورد می‎کنید. علت آن است که روتر شما برای اختصاص دادن  IP به دستگاه‌ها  ازپروتکل DHCP استفاده می‎کند. در اینجا تنها اکتت اخر   اعداد تغییر  می‎کند مثل 192.168.0.101 یا  192.168.0.102 و . . . ، و این  بستگی به  محدوده‎ای (scope) دارد که در روتر شما تعریف شده است.
اگر  شما از شبکه داخلی بزرگی استفاده می‎کنید ، نوع دیگری از  این اعداد به  نام subnet کمک می‎کند تا شما شبکه را به گروه‎های مختلف  تقسیم بندی کنید.  subnet mask که توسط اغلب شبکه های خانگی استفاده می‎شود  255.255.255.0  است.
در  ویندوز شما با اجرای cmd میتوانید با تایپ ipconfig  اطلاعات ادرس IP را  بدست آورید . این اطلاعات بیشتر از یک ادرس ادرس IP می  باشد .
شما میتوانید subnet mask و Default Gateway را بدست اورید .
در قسمت میانی اطلاعات بدست امده نوع اتصال نیز مشخص شده  است.