انتقال صدا در شبکه یا Voip                              

                                                       

ارتباطات   يكي از نيازهاي حياتي بشريت است و انسان همواره به دنبال ابداع فن  آورهائي  بوده است كه بتواند با استفاده از آنان با ساير همنوعان خود  ارتباط برقرار  نمايد . در گذشته اي نه چندان دور كه انسان استفاده از  اينترنت را تجربه  نكرده بود ، ارتباطات محاوره اي صرفا" از طريق تلفن و به  كمك خطوط PSTN ( برگرفته از Public Switched Telephone Network ) ، انجام  مي گرديد . در سيستم فوق ، سيگنال هاي صوتي آنالوگ با استفاده  از كابل هاي  مسي حمل و مبادله داده خصوصا" در مسافت هاي طولاني گرانقيمت و  ارتباطات  دوسويه ويديوئي رويائي بيش نبود ( در آن زمان صرفا" از تلويزيون  استفاده  مي گرديد كه به عنوان يك رسانه دوسويه محسوب نمي گردد ).در ساليان  اخير ما  شاهد اتفاقات جالبي بوده ايم كه هر يك به سهم خود تاثيري غيرقابل  انكار  در حيات بشريت داشته اند . ابداع كامپيوترهاي شخصي ، فن آوري هاي  جديد  ارتباطي نظير تلفن هاي سلولي و نهايتا" اينترنت نمونه هائي در اين  زمينه  مي باشند كه باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرويس هاي  جديدي  نظير نامه الكترونيكي ، چت و مواردي‌ ديگر با ساير افراد ارتباط  برقرار  نمايد .
در حال حاضر مي توانيم نظاره گر يك انقلاب واقعي در عرصه  ارتباطات باشيم .  هر شخص با استفاده از كامپيوتر و اينترنت مي تواند با  ساير افراد مورد  علاقه خود ارتباط برقرار نموده ، داده ئي را مبادله و يا  از طريق امكانات  نرم افزاري موجود با يكديگر گفتگو نمايند . ما نمي دانيم  دقيقا" در آينده  چه اتفاقي خواهد افتاد ولي اين را مي دانيم كه كامپيوتر  داراي نقشي محوري و اساسي در اين رابطه خواهد بود . اينترنت با سرعت بالا   در همه جا استفاده خواهد شد و مردم با يكديگر به صورت صوتي و تصويري  ارتباط  برقرار خواهند نمود .به هرحال ، رشد بي سابقه اينترنت در ساليان  اخير اين  نويد را مي دهد كه بتوان از زيرساخت موجود به عنوان يك گزينه  مطلوب به  منظور ارتباطات استفاده نمود .


VoIP چيست ؟


 VoIP ( برگرفته از Voice over internet protocol ) که با نام IP تلفني نيز  از آن ياد مي شود ، امکان استفاده از اينترنت براي مکالمات تلفني را فراهم  مي نمايد . در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتي ، VoIP از فن آوري ديجيتال  استفاده مي نمايد و نيازمند يک اتصال  broadband نظير DSL است . هم اينک  شرکت هاي متعددي سرويس فوق را در اختيار علاقه مندان قرار مي دهند .
متداولترين  کاربرد VoIP براي موارد شخصي و استفاده در منازل ، سرويس هاي تلفني مبتني  بر اينترنت است که با محوريت يک سوئيچ تلفن انجام مي شود . با استفاده از  فن آوري فوق ، استفاده كنندگان مي توانند  همچنان داراي يك شماره تلفن  باشند . در چنين مواردي ممكن است از يك آداپتور  نيز استفاده گردد. آداپتور  فوق اين امكان را دراختيار استفاده كننده  قرارخواهد داد تا بتوانند از يك  تلفن معمولي نيز استفاده نمايند .
در زمان استفاده از سرويس فوق ،  مخاطب شما متوجه اين موضوع نخواهد شد كه شما از فن آوري VoIP استفاده مي  نمائيد و قادر به تشخيص دقيق تفاوت سرويس فوق نسبت به يك تلفن سنتي نمي  باشد .


VoIP چگونه كار مي كند ؟
در   گذشته اي نه چندان دور ، پيشگامان عرصه هاي علمي به اين نتيجه رسيدند كه   مي توان يك سيگنال را به صورت ديجيتال و در يك مسافت طولاني ارسال نمود .   بدين منظور مي بايست قبل از ارسال سيگنال ، آن را با استفاده از يك مبدل   آنالوگ به ديجيتال(ADC) ، ديجيتال و سپس ارسال و در نقطه پاياني انتقال،با   استفاده از يك مبدل ديجيتال به آنالوگ(DAC) مجددا" آن را به آنالوگ تبديل  نمود .فن آوري VoIP نظير آنچه اشاره گرديد كار مي كند . در ابتدا ، صداي  ديجيتال شده در بسته  هاي اطلاعاتي قرار مي گيرد و پس از ارسال در مقصد  مجددا" به صوت تبديل مي  گردد. با ذخيره اطلاعات به فرمت ديجيتال مي توان  بر روي آنان كنترل بهتري  را اعمال نمود . مثلا" مي توان آنان را فشرده ،  مسير آنان را تعيين و يا  آنان را به يك فرمت جديد ديگر تبديل نمود .
شبكه  هاي مبتني‌ بر پروتكل TCP/IP از بسته هاي اطلاعاتي IP تشكيل مي گردند كه  شامل يك هدر ( براي كنترل ارتباطات ) و يك paylaod به منظور مبادله داده مي  باشند . فن آوري VoIP از بسته هاي اطلاعاتي IP به منظور حركت در شبكه و  رسيدن به مقصد نهائي  استفاده مي نمايد . Voice (source) - > ADC - - -  Internet - - - DAC -  > Voice (dest)
مزاياي استفاده از VoIP نسبت به PSTN
در  زمان استفاده از  خطوط PSTN ، كاربران عملا" هزينه زمان استفاده شده توسط  شركتي كه مديريت خط  PSTN را برعهده دارد ،‌ پرداخت مي نمايند و هر اندازه  كه بيشتر با تلفن صحبت  نمايند هزينه بيشتري را نيز مي بايست پرداخت  نمايند. علاوه بر اين ، نمي  توان بطور همزمان با بيش از يك شخص گفتگو نمود  .در فن آوري VoIP مي  توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود . كافي است كه  در آن مقطع زماني ساير  افرادي كه شما مي خواهيد با آنان گفتگو نمائيد نيز  به اينترنت متصل شده  باشند . مكالمه برقرار شده تا زمان دلخواه ( مستقل از  هزينه هاي مربوطه )  مي تواند ادامه يابد. علاوه بر اين ، مي توان در يك  زمان با چندين نفر  گفتگو نمود . در زمان گفتگو با ساير افراد و بطور  همزمان مي توان با آنان  داده ئي ( نظير تصاوير ، نمودارها و تصاوير  ويديوئي ) را نيز مبادله نمود .