چند دوره باید بگذرانم تا بتوانم وارد بازار کار شبکه شوم؟

بازار کار دوره های مایکروسافت MCSE

با توجه به اینکه بازار کار مایکروسافت بیشتر است، دانش پذیران با گذراندن این دوره راحت تر می تواند جذب بازار کار شبکه شوند. همچنین بدلیل اینکه فراگیری مطالب و محتوای سرفصل های دوره های مایکروسافت راحت تر بوده و محیط آموزش آن غالبا محیطی گرافیکی و جذاب است، دست یابی به مدارک مایکروسافت بیشتر مورد استقبال واقع می شود. معمولا علاقه مندان به فراگیری حرفه ای شبکه با مایکروسافت شروع کرده و به صورت همزمان و یا پس از گذراندن کورس کامل و اصلی مایکروسافت (دوره MCSE)، اولین کورس سیسکو (دوره CCNA) را شروع می کنند.

بازار کار دوره های سیسکو

از طرفی با توجه به اینکه مشاغل و موقعیت های شغلی و بازار کار سیسکو معمولا به صورت انجام پروژه بوده و تعداد افرادی که این دوره ها را گذرانده و مهارت های آن را کسب نموده اند کمترند، بازار کار سیسکو پردرآمد تر می باشد.

توصیه و پیشنهاد فناوران

با گذراندن تنها یک دوره از سیسکو (دوره CCNA) شانس شما برای ورود به بازار کار کمتر است چون CCNA اولین دوره از مدارک سیسکو بوده و مباحث اولیه و اصولی سیسکو بر اساس سرفصلهای رسمی آن آموزش داده می شود. شما می توانید با گذراندن دوره های حرفه ای تر سیسکو مثل CCNP و CCIE شانس خود را برای کسب موقعیت شغلی بهتر و مناسب تر بیشتر نموده و در صورتی که شاغل هستید با کسب مدارک حرفه ای تر سیسکو پیشرفت خود را تسهیل کنید.

همچنین گرچه MCSE تقریبا دوره ای کامل و اساسی از دوره های مایکروسافت بوده و طی ۲۴۰ ساعت و در حدود ۶ ماه آموزش داده شده و گذراندن آن به صورت مستقل برای ورود به بازار کار کافی است اما با گذراندن دوره های تکمیلی و تخصصی تر مثل TMG، Exchange، SQL، CRM، Lync و ... می توانید دانش خود را بالاتر برده و با پربارتر شدن رزومه تان، شانس خود برای ورود به بازار کار را افزایش دهید.

بنابراین پیشنهاد می شود بعد از دوره Network+ ، دوره MCSE و CCNA را بیاموزید تا علاوه بر آشنایی با تنظیمات تجهیزات سیسکو، با سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت نیز آشنا شده و بر تنظیمات، ویژگی ها و بخش های مختلف آن مسلط شوید. با داشتن دو مدرک از دو گرایش اصلی شبکه شانس بیشتری برای ورود به بازار کار خواهید داشت.

با توجه به تجارب به دست آمده، بهترین توصیه و پیشنهاد کارشناسان فناروان این است که دانش پذیران عزیز هر دو دوره را همزمان ثبت نام و شروع نموده و یا پس از پاس نمودن دوره نتورک پلاس، دوره MCSE مایکروسافت را آغاز و پس از گذشت حدود یک چهارم از ساعات و سرفصل های MCSE به صورت همزمان دوره CCNA را شروع نمایند.

نماد های وب سایت


logo-samandehi