جلوگیری از هک وای فای

شما با انجام کار های مختلفی می توانید امنیت مودم خود را  بالا ببرید ، هر  چه شما از روش های بیشتری استفاده کنید احتمال هک شدن مودم  شما به مراتب  کمتر می شود . مهمترین راه ارتباطی برای هک یک مودم اتصال از  طریق وایفای  می باشد .مهاجمان می توانند به راحتی با هک وای فای مودم adsl به آن دسترسی  پیدا کنند و از آن طریق از اینترنت شما استفاده کنند و یا به اطلاعات شما  دسترسی پیدا کنند .


1 – پیشنهاد شرکت مایکروسافت برای بالا بردن امنیت مودم

یکی از بهترین راه های بالا بردن امنیت مودم استفاده از روش  پیشنهادی شرکت  مایکروسافت می باشد .مایکرو سافت بهترین شیوه رمز نکاری برای  وایفای مودم  را استفاده از پروتکل های wpa-psk و  wpa2-psk می  داند . در این پروتکل  رمز عبور وای فای شما در هی یک میلی ثانیه رمزنگاری  می شود و به ادعای  شرکت مایکروسافت ، هک این شیوه رمز نگاری 64 سال طول  خواهد کشید !!!

2 – استفاده از حالت bridge

در صورتی که شما بیش از یک دستگاه متصل به اینترنت ندارید ، حتما از حالت  bridge برای کانفیگ مودم خود استفاده نمایید .امنیت روش bridge به مراتب  بیشتر از روش ppoe می باشد .

3 – فعال کردن مک فیلتر mac filter

در صورتی که مودم خود را با شیوه ppoe   تنظیم کردید حتما مک فیلتر مودم را  فعال نمایید . در این قسمت شما  میتوانید مک ادرس گوشی یا لپ تاپ یا هر  وسیله ای که میخواهد به اینترنت وصل  شود را در مودم درج کنید و با این کار  دستگاه ها و گوشی های دیگر حتی اگر  رمز مودم شما را هم بلد باشند ،  نمیتوانند به مودم متصل شوند . شما  میتوانید آموزش پیدا کردن مک آدرس لپ  تاپ در اینجا مطالعه نمایید.

4 – استفاده از نرم افزار مشاهده دستگاهای متصل به مودم

در خود مودم ها قسمتی هست که دستگاه های متصل به مودم را نشان  می دهند ،  همچنین نرم افزار هایی برای انجام این کار وجود دارد . شما می  توانید با  نصب این برنامه از متصل شدن دستگاه های جدید به مودمتان با خبر  شوید و در  صورت مشاهده دستگاه غیر مجاز و ناشناخته ، اتصال آن را قطع کنید و  نسبت به  تغییر رمز وای فای اقدام نمایید .

5 – استفاده از فایروال

فایروال ها نرم افزار هایی هستند که پورت های اضافی و غیر  ضروری را مسدود  می نمایند .پورت ها در حقیقت درگاه های ورود و خروج اطلاعات  از رایانه  هستند . اغلب هکر ها از پورت های بدون استفاده برای هک و خروج  اطلاعات  استفاده می کنند .فایروال ها به شما کمک می کنند پورت های اضافی  مسدود  شوند .

6 – خاموش کردن مودم

مودم را در مواقعی که منزل نیستید و یا استفاده نمیکنید خاموش  کنید . با  این کار علاوه بر کمک به سلامتی خود ! ، احتمال هک مودم را تا  حد زیادی  کاهش می دهید .

7 – استفاده  از آخرین نسخه Firmware مودم

یکی دیگر از مشکلات امنیتی مودم ها استفاده از نسخه های فریمویر قدیمی می  باشد . برای حل این مشکل بایستی آخرین نسخه Firmware مودم خود را تهییه  کنید و بر روی مودم نصب کنید .شما می توانید آموزش نصب Firmware مودم را در  سایت همراه رایانه مطالعه نمایید .

8 – خاموش کردن wps

کار دیگری که برای بالا بردن امنیت مودم باید انجام دهید غیر فعال کردن wps  می باشد .وی پی اس که مخفف wifi protected setup می  باشد استانداردی در  مودم ها هست که با وارد کردن پین هشت رقمی آن که بر  روی مودم نوشته شده ،  می توان حتی بدون داشتن پسورد به آن متصل شد . wps به دو طریق غیر فعال  میشود . در روش اول بایستی دکمه wps که بر روی مودم قرار دارد را خاموش  نمود و همچنین وارد صفحه تنظیمات مودم شد و برای بالا بردن امنیت مودم  قابلیت wps را غیر فعال یا disable نمود .

9 –تغییر رمز وای فای مودم به صورت دوره ای

تغییر رمز عبور همیشه یکی از راهکار هایی بوده که کمی کار هکر  ها را  سخت کرده ولی راهی دائمی نیست . چرا که زمانی که رمز عبور وای فای  خود را  تغییر می دهید شاید به صورت مقطعی دسترسی به وای فای مودم شما قطع  شود ولی  دوباره با هک وای فای دسترسی به مودم شما امکان پذیر می باشد .
رمز  عبور خود را در بازه های زمانی مختلف تغییر دهید . و سعی کنید از  حروف  بزرگ و کوچک به همراه اعداد و کاراکتر های خاص مانند کاراکترهای زیر   استفاده کنید که هک آن برای هکر ها کمی سخت تر شود .
! @ # $ % ^ & * ( ) _ +

10- مخفی کردن ssid یا نام مودم

یکی از راه های هک مودم این است که هکر وایفا های موجود را  سرچ میکند و  سپس با نرم افزار های هک اقدام به هک وایفای میکند .در صورتی  که شما  ssidمودم خود را مخفی کنید ، نام وایفای شما دیگر برای دیگران قابل رویت  نیست و آنها نمیتوانند موم شمار ا ببینند تا هک کنند .
البته لازم به ذکر می باشد در صورتی که شما قبلا به مودم متصل باشید با مخفی کردن اس اس آی دی ارتباط شما با مودم قطع نمیشود .

11 – تغییر آی پی مودم و رمز عبور تنظیمات

برای مقابله با این روش پیشنهاد میکنیم حتما ip پیشفرض  مودم و نام  کاربری و پسورد ورود به تنظیمات مودم را تغییر دهید . با انجام  این روش ها  تا حد قابل توجهی امکان هک وای فای شما پایین می آید و یا حتی  بتوان به  صفر می رسد .
آی پی پیش فرض تمام مودم ها و روتره 192.168.1.1 می  باشد . و نام کاربری و رمز عبور اغلب مودم ها بصورت پیشفرض کلمه admin می  باشد .بنابر این با دونستن این اطلاعات هک مودم ها برای هک کننده ها بسیار  آسان می شود .