سوالات دانشجویان مهندسی شبکه

شاید این سوالات برای تمامی دانشجویانی در حال آموزش مهندسی شبکه و یا قصد دارند وارد این حوزه شوند پیش بیاید.

  • بازار کار شبکه؟
  • چند دوره باید بگذارنم تا وارد بازار کار شوم ؟
  •  برای شبکه کردن چند کامپیوتر چه دوره را بگذرانیم؟

سوال اول بازار کار شبکه

در دنیای امروز طراحی ، راه اندازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری یکی از مهمترین نیازهای شرکتها و سازمانهای بزرگ و کوچک می باشد.  سازمانها در هر زمینه فعالیت داشته باشند حتما از کامپیوتر استفاده می نمایند و برای ارتباط این کامپیوترها حتما دست کم به یک متخصص شبکه نیازمندند.
ساختار شبکه های کامپیوتری به گونه ای است که فقط طراحی و راه اندازی اولیه نیاز سازمانها را برطرف نمی کند ، بلکه تمامی شبکه های کامپیوترینیازمند نگهداری و
 TroubleShootingهستند ، به همین دلیل همیشه احتیاج به یک پست دائمی برای نگهداری و برطرف کردن مشکلات احتمالی دارند. به همین دلیل در بین دارندگان مدارک IT ، متخصصان شبکه دارای بهترین بازار کار را در ایران و جهان هستند.
در سال 2008 دولت آمریکا احتیاج به
 40000 متخصص CCIE داشت که فقط 15000 نفر دارای این مدرک در کل جهان وجود داشت ، به همین دلیل شرکت ها و سازمانهای آمریکایی شروع به جذب متخصصات شبکه از تمام کشورها (حتی کشورهای مورد تحریم مثل ایران) نمودند البته با بهترین شرایط کار و سطح درآمد و اعطاء نمودن حق شهروندی.
در ایران نیز مشاغل مربوط به شبکه بیشترین درآمد را در بین مشاغل مربوط به IT دارا هستند و تقریبا تمامی متخصصان  در زمینه شبکه  جذب بازار می شوند.

سوال دوم  چند دوره باید بگذارنم تا وارد بازار کار شوم ؟

بازار کار دوره های مایکروسافتMCSE
با توجه به اینکه بازار کار مایکروسافت بیشتر است، دانش پذیران با گذراندن این دوره راحت تر می تواند جذب بازار کار شبکه شوند. همچنین بدلیل اینکه فراگیری مطالب و محتوای سرفصل های دوره های مایکروسافت راحت تر بوده و محیط آموزش آن غالبا محیطی گرافیکی و جذاب است، دست یابی به مدارک مایکروسافت بیشتر مورد استقبال واقع می شود. معمولا علاقه مندان به فراگیری حرفه ای شبکه با مایکروسافت شروع کرده و به صورت همزمان و یا پس از گذراندن کورس کامل و اصلی مایکروسافت (دوره MCSE)، اولین کورس سیسکو (دوره CCNA) را شروع می کنند.
بازار کار دوره های سیسکو
از طرفی با توجه به اینکه مشاغل و موقعیت های شغلی و بازار کار سیسکو معمولا به صورت انجام پروژه بوده و تعداد افرادی که این دوره ها را گذرانده و مهارت های آن را کسب نموده اند کمترند، بازار کار سیسکو پردرآمد تر می باشد.
توصیه و پیشنهاد فناوران
با گذراندن تنها یک دوره از سیسکو (دوره CCNA) شانس شما برای ورود به بازار کار کمتر است چون CCNA اولین دوره از مدارک سیسکو بوده و مباحث اولیه و اصولی سیسکو بر اساس سرفصلهای رسمی آن آموزش داده می شود. شما می توانید با گذراندن دوره های حرفه ای تر سیسکو مثل CCNP و CCIE شانس خود را برای کسب موقعیت شغلی بهتر و مناسب تر بیشتر نموده و در صورتی که شاغل هستید با کسب مدارک حرفه ای تر سیسکو پیشرفت خود را تسهیل کنید.
همچنین گرچه
MCSE تقریبا دوره ای کامل و اساسی از دوره های مایکروسافت بوده و طی ۲۴۰ ساعت و در حدود ۶ ماه آموزش داده شده و گذراندن آن به صورت مستقل برای ورود به بازار کار کافی است اما با گذراندن دوره های تکمیلی و تخصصی تر مثل TMG، Exchange، SQL، CRM، Lync و ... می توانید دانش خود را بالاتر برده و با پربارتر شدن رزومه تان، شانس خود برای ورود به بازار کار را افزایش دهید.
بنابراین پیشنهاد می شود بعد از دوره
Network+ ، دوره MCSE و CCNA را بیاموزید تا علاوه بر آشنایی با تنظیمات تجهیزات سیسکو، با سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت نیز آشنا شده و بر تنظیمات، ویژگی ها و بخش های مختلف آن مسلط شوید. با داشتن دو مدرک از دو گرایش اصلی شبکه شانس بیشتری برای ورود به بازار کار خواهید داشت.
با توجه به تجارب به دست آمده، بهترین توصیه و پیشنهاد کارشناسان فناوران این است که دانش پذیران عزیز هر دو دوره را همزمان ثبت نام و شروع نموده و یا پس از پاس نمودن دوره نتورک پلاس، دوره MCSE مایکروسافت را آغاز و پس از گذشت حدود یک چهارم از ساعات و سرفصل های MCSE به صورت همزمان دوره CCNA را شروع نمایند.

سوال سوم برای شبکه کردن چند کامپیوتر چه دوره را بگذرانیم؟

برای شبکه کردن چندین کامپیوتر نیاز به دانستن مطالب ابتدایی و تا حدی پیشرفته شبکه است.
اولین دوره مورد نیاز
Network+ است که در این دوره مطالب اصولی، پایه ای، ابتدایی و مبانی شبکه آموزش داده می شود. این دوره به صورت عملی و تئوری در کارگاه های مجهز به تجهیزات به روز شبکه و همچنین تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی کاربردی برگزار می گردد.
بعد از این دوره می توانید در دوره های پیشرفته بعدی که به صورت تئوری و عملی برگزار می شوند شرکت کنید.
البته آموزش راه اندازی و همچنین نگهداری شبکه های کامپیوتری با توجه به نیاز ، نوع و اندازه شبکه، طیف گسترده ای دارد که آن را تبدیل به رشته ای مستقل نموده که زیرشاخه های فراوانی دارد.
با گذرندان دوره نتورک پلاس قادر به راه اندازی شبکه ای ساده بین حداکثر حدود ۱۰ کامپیوتر خواهید بود اما اگر نیازهای دیگری از جمله راه اندازی سرویس ها و برنامه های مورد نیاز در بستر شبکه ، عیب یابی آن در زمان بروز مشکل و یا تامین امنیت شبکه داشته باشید بسته به نوع و وسعت نیاز خود باید دوره های حرفه ای تر شبکه را بگذرانید.