hyper-v چیست ؟!

تکنولوژی های مجازی سازی امروزه به عنوان یک مسئله کلیدی در فناوری اطلاعات محسوب می شوند که در سالهای اخیر دیتا سنتر ها به سمت استفاده از این تکنولوژی ها در ساختار سرویس های خود حرکت کرده اند. فناوری مجازی سازی سرورها به این معناست که شما می توانید چندین سیستم عامل سرور را بصورت کاملا ایزوله و جدا از هم بر روی یک دستگاه سرور سخت افزاری قرار دهید به گونه ای که از تمامی منابع سخت افزاری شما بصورت بهینه استفاده شود و کارایی سرور شما به حداکثر برسد. یکی از برنامه های مجازی سازی hyper v می باشد که در این مقاله به شماه خواهیم گفت Hyper-v چیست و چه کاربرد هایی دارد.

hyper v (هایپر وی) چیست  ؟!

در پاسخ به hyper v چیست ابتدا بایستی گفت چند سالی هست که پیشرفت صعودی  صنعت CPU ها و حافظه ها خیلی فراتر از پیشرفت سیستم عامل ها بوده است و  سیستم عامل ها به تنهایی قادر به پشتیبانی از این تکنولوژی ها بصورت تمام و  کمال را ندارند. سیستم عامل ها در بیشتر اوقات تنها ۲۰ درصد از کارایی CPU  و حافظه را به خود اختصاص می دهند و مابقی این امکانات بلا استفاده باقی  می ماند. از این رو مبحث مجازی سازی سرورها به میان آمد. با توجه به اینکه  مجازی‌سازی بر روی یک سخت‌افزار خاص اجرا می شود، در اکثر اوقات شکل  نرم‌افزاری دارد. از جمله شرکت‌هایی که در زمینه تولید سیستم‌های مجازی از  جمله مجازی سازی سرور مجازی مشغول به کارند می توان شرکت مایکروسافت با  برنامه هایپروی و یا سیستم‌های مبتنی بر هسته لینوکس از جمله  VMware ESX  را نام برد.

امکانات برنامه hyper v

۱- مهاجرت زنده (Live Migration): مهاجرت زنده فرآیند انتقال یک ماشین مجازی از یک هسته به هسته دیگر یدون  نیاز به خاموشی و یا توقف سرویس ها در سیستم عامل میهمان می باشد. Hyper-V  با استفاده از این تکنولوژی جدید انتقال اطلاعات موجود در رم سرور را به  صورت صفحه به صفحه به سرور مقصد انتقال و بعد از گرفتن مالکیت هارد دیسک در  سرور مقصد قرار می دهد و سپس اطلاعات رم را مجددا بازخوانی می کند. این  همان نکته ای است که باعث عدم نیاز به خاموش شدن و یا توقف در سرویس دهی  سیستم میهمان می گردد .مدیران شبکه براحتی می توانند به کمک این امکان بدون  اینکه خللی در جریان کاری VM پیش بیاید و یا بدون درگیر کردن فعالیت های  کاری سازمان و سرورها، بتوانند سرورهای خود را ارتقا و یا حتی سرویس کنند.

 
۲- حافظه رم پویا (Dynamic Ram, smart paging): این سرویس که از نسخه ۲۰۰۸ نرم افزار هایپروی شروع شده است تا ماشین های  مجازی در صورت نیاز از حافظه و یا فضای ذخیره‌سازی بیشتری که در دسترس است  استفاده کنند. همچنین تخصیص حافظه رم به‌صورت پویا و آنلاین از یک ماشین  مجازی به ماشین‌مجازی دیگر امکان پذیر است. همچنین در Smart paging  می‌تواند فضای دیسک ذخیره‌سازی اطلاعات روی یک ماشین مجازی را به‌صورت  حافظه رم مجازی استفاده کرده و به صورت موقت به یک ماشین مجازی تخصیص دهد.  هنگامی که یک ماشین مجازی شروع به کار می‌کند یا ری‌استارت می‌شود و مقدار  حافظه رم کافی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد و حافظه رم اصلی نمی‌تواند  از ماشین‌های مجازی دیگر، مقدار حافظه مورد نیاز را تأمین کند، از Smart  Paging به جای حافظه رم استفاده می‌شود تا هنگامی که حافظه رم کافی از سوی  دیگر ماشین‌های مجازی تأمین شود و در این مدت کارایی سیستم کاهش نیابد و  نرخ دسترسی به دیسک فیزیکی دچار افت نشود


۳- مجوز نصب (License): زمانی که شما از نسخه استاندارد ویندوز ۲۰۱۲ استفاده می‌کنید به شما مجوز  دو نسخه ماشین مجازی نیز داده می‌شود. در صورتی که شما از نسخه datacenter  استفاده کنید به تعداد نامحدود اجازه استفاده از سرور ۲۰۱۲ مجازی را خواهید  داشت. در نسخه Windows 2012 R2 Datacenter تمام ماشین‌های مجازی ۲۰۱۲ ی که  ایجاد می‌شوند بصورت پیشفرض activate می‌باشند و دیگر نیازی نیست که شما  آنها را activate کنید. البته این در صورتی است که میزبان آنها که این  ماشین‌های مجازی بر روی آن قرار گرفته است activate باشند.


۴- وجود نسخه مشابه در ویندوز ۸: یکی  دبگر از مهم‌ترین مزیت‌های این تکنولوژی برای مدیران شبکه و افرادی که به  صورت مجازی سرورهای شبکه خود را تفکیک کرده‌اند هماهنگی کامل نسخه ویندوز ۸  نرم افزار Hyper-V با نسخه استفاده شده در ویندوز سرور ۲۰۱۲ است. همچنین  کاربران سیستم های عامل و نرم افزارهای ماکروسافت نیازی به صرف وقت جهت  یادگیری مسائل پایه‌ای این نرم افزار ندارد. شما می توانید قبل از شروع به  طراحی یک بستر مجازی‌ به صورت واقعی تمامی مراحل پیاده سازی پروژه را به  صورت آزمایشی اجرا کنید و با نصب سیستم عامل‌های مورد نیاز و نرم‌افزارهای  کاربردی شبکه در کامپیوتر شخصی خود به تست و رفع اشکال زیرساخت IT اقدام  کنید و سپس پس از بررسی تمامی مسائل در زمانی مناسب تمامی ماشین‌های مجازی  را به سرورهای میزبان اصلی Hyper-V انتقال دهید. در نسخه ۸ ویندوز سایر  قابلیت‌های مجازی‌سازی نظیر امکان ثبت وضعیت ماشین مجازی (Snap-shot)،  اشتراک فایل، افزودن آنی (Hot Plug) حافظه رم، پردازنده، منابع ذخیره‌سازی  همانند نسخه قبل وجود دارند.


۵- محیط کاربری آسانتر (User Interface): شاید  برای تمام مدیرانی که با ساختار مجازی کار کرده اند کپی کردن از سیستم  مدیریت ساختار مجازی به درون کنسول ماشین مجازی یکی از سختی‌های کارکردن با  ساختار مجازی می‌باشد. دلیلی که نیازی به این قابلیت در بعضی از سازمان‌ها  دیده نمی‌شود مساله امنیت ماشین‌های مجازی اینکه انتقال فایل به کنسول  ماشین مجازی بصورت copy/paste می‌تواند ناقض امنیت سیستم باشد. اما در بعضی  از موارد بیشتر مدیران شبکه برای اینکه بتوانند این کارها را انجام دهند  به ماشین مجازی remote desktop می‌زنند و کار خود را انجام می‌دهند.  مایکروسافت در نسخه جدید این قابلیت را دلخواه کرده است. یعنی شما می‌تواند  بوسیله RDS قابلیت‌هایی مانند RDP را در اتصال به ماشین مجازی بوسیله  کنسول Hyper-V داشته باشید. در

Hyper-V جدید این قابلیت بصورت دلخواه  می‌تواند فعال یا غیر فعال شود. در صورت فعال کردن enhanced VM interaction  شما از پشتیبانی کامل از صدا، عکس‌، فایل‌ها و فولدرها، همچنین copy/paste  کردن کلمات با حفظ فرمت قبلی را خواهید داشت. همچنین بصورت کامل می‌توانید  از کارت‌های هشمند و USB redirection نیز استفاده کنید. مایکروسافت تمام  قابلیت‌های RDP را در این رابط کاربری جدید گنجانده است.


۶- خط فرمان Powershell: مهندسین شبکه با استفاده از خط فرمان قدرتمند PowerShell  مایکروسافت یعنی می‌توانند کنترل تمامی عملکردهای این بستر مجازی را بدست بگیرند.  می‌توان Hyper-V را از راه دور و از طریق اسکریپت‌های نوشته شده یا دستورات  خط فرمان که در ابزار PowerShell 3.0 اجرا می‌شوند، مدیریت و کنترل کرد.