انواع هکر ها، هکر ها به چند دسته تقسیم میشوند !؟

تعاریف نسبتا بدی از واژه هک و هکر رواج پیدا کرده و هر زمان صحبت از یک  هکر به میان می‌آید، ذهن‌ها به سمت فردی خطرناک معطوف می‌شود که قصد نفوذ  به سامانه‌ها، سرقت اطلاعات یا هرگونه فعالیت مخربی را دارد. واقعیتی که  باید در مورد آن اطلاع داشته باشید این است که هکرها طبقه‌بندی خاص خود را  دارند که این طبقه‌بندی باعث می‌شود برخی از آن‌ها جذب شرکت‌های بزرگ  امنیتی و نرم‌افزاری شوند و برخی دیگر تحت تعقیب پلیس قرار گیرند. در این  مقاله با انواع مختلفی از هکرها آشنا می‌شویم.

  منظور از هکر کلاه سفید چیست ؟

هکرهای  کلاه سفید (White Hat Hacker) به گروهی از هکرها گفته می‌شوند که کارهای  مفیدی انجام می‌دهند، نفوذ می‌کنند اما نیت بدی ندارند. این هکرها آسیب  پذیری‌های یک شبکه و سیستم محافظت شده را شناسایی می‌کنند و با پوشش این  آسیب پذیری‌ها اجازه دسترسی هکرهای مجرم را به آن شبکه ها و سیستم ها  نمی‌دهند.
این افراد ممکن است با شرکت‌ها قراردادی برای کشف نقاط ضعف سیستم آن‌ها  ببندند و تلاش کنند تا با رعایت کلیه اصول هک اخلاقی به سیستم آن‌ها نفوذ  کنند.  اگرچه روش‌هایی که هکر کلاه سفید و کلاه سیاه استفاده می‌کنند مشابه  می باشد ولی دلایل هر کدام از انجام این عملیات کاملا متفاوت است. به  هکرهای کلاه سفید هکر با اخلاق نیز گفته می‌شود که با وجود توانایی برای  تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه از استعدادهای خود برای منافع کل اجتماع  استفاده می‌کند.

معرفی هکرهای کلاه سیاه

مانند  انواع هکر ها ، هکر های کلاه سیاه معمولاً دانش گسترده ای در مورد ورود به  شبکه های رایانه ای و دور زدن پروتکل های امنیتی دارند. آنها همچنین مسئول  نوشتن نرم افزارهای مخرب هستند و روشی که برای دستیابی به این سیستم ها  استفاده می شود.
انگیزه اصلی آنها معمولاً برای منافع شخصی یا مالی است، اما می توانند در جاسوسی و به خطر انداختن امنیت سایبری نیز شرکت کنند، اعتراض کنند یا شاید فقط به هیجان سایبر معتاد شوند.
هکرهای  کلاه سیاه می توانند از آماتورهایی که با پخش کردن نرم افزارهای مخرب لذت  می برند، باشند تا هکرهای باتجربه ای که قصد سرقت داده ها، به ویژه اطلاعات  مالی، اطلاعات شخصی و اطلاعات ورود به سیستم را دارند. نه تنها هکرهای  کلاه سیاه به دنبال سرقت داده ها هستند بلکه به دنبال تغییر داده یا از بین  بردن داده ها نیز هستند.

هکر های کلاه خاکستری

مانند  زندگی، در بین هکر ها نیز افرادی خاکستری وجود دارند که نه سیاه و نه سفید  هستند. هکرهای کلاه خاکستری ترکیبی از فعالیت های کلاه سیاه و کلاه سفید  هستند. غالباً هکرهای کلاه خاکستری بدون اجازه یا اطلاع مالک، به دنبال  آسیب پذیری در سیستم هستند.


در  صورت یافتن مشکلات، آنها را به صاحب کسب و کار گزارش می دهند .
این  نوع از هکرها ذاتاً با اهداف مخرب همراه نیستند. آنها فقط به دنبال پیدا  کردن چیزی برای اضافه کردن به اکتشافات خود هستند. معمولاً هکرهای کلاه  خاکستری از آسیب پذیری های موجود استفاده نمی کنند. با این حال، این نوع هک  هنوز هم غیرقانونی تلقی می شود زیرا هکر قبل از تلاش برای حمله به سیستم  مجوز را از مالک دریافت نکرده است.

اگر پیش از این که کلاه سیاه بتواند مشکلات  امنیتی را پیدا کند و نفوذ کند، هکرهای کلاه سفید با جدیت به دنبال تهدید و  آسیب پذیری نبوده باشند، احتمالاً فعالیت های بسیار بیشتری در رابطه با مجرمان سایبری که از آسیب پذیری ها و جمع آوری داده های حساس استفاده می کنند وجود خواهد داشت.