11 شغل که به متخصصان علوم داده کاوی احتیاج دارند

1. متخصص متن‌ کاوی

داده‌های بسیار زیادی به صورت متنی وجود دارند. این داده‌ها به مرور زمان از میان روزنامه‌ها و کتاب‌ها قدیمی گرفته تا انواع خبرها و مقالات منتشر شده در رسانه‌های آنلاین جدید، تولید شده‌اند. این مجموعه‌ی غنی از داده‌های متنی، نیاز به پردازش دارند و می‌توان از آن‌ها دانش‌های ارزشمندی استخراج کرد.
همچنین داده‌های متنی در انواع کسب‌وکارها وجود دارند. برای مثال یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید که هر کدام از محصولاتش حاوی نظرات مختلف از کاربران است که تحلیل این نظرات، یکی از زیرحوزه‌های مشهور در داده‌کاوی است. با تحلیل و پردازش این نظرات، می‌توان به دانش عمیق‌تری نسبت به محصولات و نظرات کاربران نسبت به این محصولات رسید.

2. متخصص تصویرکاوی (پردازش تصویر)

تصاویر تقریباً در همه‌جا یافت می‌شوند. این تصاویر نیز نیاز به پردازش داشته و بایستی تبدیل به ارزش و سود برای صاحبان کسب‌و‌کارها شوند. یکی از مثال‌های بارز این حوزه تشخیص عناصر مختلف توسط دوربین‌های موجود در جلوی یک اتومبیل هستند که منجر به ساخت ماشین‌های خودران می‌شوند. در واقع با استفاده از پردازش این تصاویر، می‌توان اشیا را تشخیص داد و مسیرهای مختلفی را به صورت خودکار توسط اتومبیل پیمود.
از زیرحوزه‌های دیگری که نیاز به متخصصین تصویرکاری دارد، پردازش تصاویر پزشکی است. برای مثال، با استفاده از پردازش تصاویر پزشکی مانند MRI می‌توان بیماری‌ها را به صورت هوشمند با استفاده از مجموعه‌ی داده‌ی بیمارانِ گذشته، تشخیص داد و نسبت به پیش‌گیری یا درمانِ به موقع این بیماری‌ها اقدام کرد.


3. متخصص ویدیو کاوی (پردازش ویدیو)

شاید پردازش ویدیو و پردازش تصویر، دو حوزه‌ی بسیار نزدیک به هم باشند، زیرا یک ویدیو خود از تصاویر مختلفی تشیکل شده است که پشت سرهم پخش می‌شوند. برای مثال تشخص یک ناهنجاری رفتاری در یک وزشگاه می‌تواند توسط پردازش ویدیو صورت گیرد و یا در همان مثال اتومبیل‌های خودران برای تشخیص جهت حرکت یک انسان و پیش‌بینی رفتار او در هنگام رانندگی، می‌توان از تکنیک‌های پردازش ویدیو استفاده کرد. همچنین تشخیص هوشمند رده‌های سنیِ یک فیلم و یا صحنه‌های خشونت‌بار آن می‌تواند منجر به سانسور به موقع و پخش برای رده‌های مناسب سنی شود.

4. متخصص پردازش صوت

در جهان پیرامون ما، صوت نقش بسیار مهمی دارد. هر آن‌چه که در روز می‌شنویم و در ذهن پردازش می‌کنیم، می‌تواند توسط کامپیوتر و روش‌های پردازش صوت نیز انجام گیرد. برای مثال از پردازش صوت می‌توان به تولید دستگاه‌های تشخیص گفتار و یا تبدیل گفتار به متن جهت تایپ خودکار رسید. همچنین دستیارهای صوتیِ هوشمند که توانایی تحلیل و تشخیص گفتار را دارند نیز می‌توانند از کاربردهای این حوزه باشند.

5. متخصص تحلیل داده‌‌های کسب و کار

در هر کسب‌وکاری هنگامی که کاربر افزایش پیدا کند، تولید داده‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. این افزایش تولیدِ داده‌ها، می‌تواند نقشه‌ی راهی برای صاحبان کسب‌و‌کار باشد تا به این طریق بتوانند بفهمند که کاربرانشان بیشتر به چه چیزهایی علاقه دارند. برای مثال یک فروشگاه آنلاین را در نظر بگیرید که با تحلیل رفتار کاربرانش می‌تواند مشخص کند کدام محصولات با همدیگر خریداری شده است.
به این ترتیب این فروشگاه با مشاهده‌ی رفتار کاربران قبلی و پیشنهاد دادن رفتار کاربران قبلی به کاربران جدید، می‌تواند سود خودش را بالا ببرد. در تحلیل و پیش‌بینی زمان و مکان مناسب تبلیغات محیطی در جهت حداکثر نمودن بازده تبلیغات، بتوان با تشخیص زمان مناسب و یا مکان پربازدیدتر به صورت هوشمند سود بیشتری را از آن‌ها کسب کرد.

6. متخصص مسیریابی هوشمند و تشخیص مسیر

تشخیص هوشمند مسیر در مسیریاب‌های آنلاین و یا شرکت‌های پخش و توزیع محصولات مختلف، می‌تواند بسیار کارا باشد. فرض کنید شرکتی با توجه به حجم و تنوع محصولات خود، مشتریان مختلفی در سراسر کشور داشته باشد. رساندن این محصولات به صورت دقیق و هدفمند به مشتریان، می‌تواند باعث صرفه‌جویی اقتصادی زیادی در آن بنگاه اقتصادی شود.

7. متخصص پردازش داده‌‌های حجیم و جریان داده‌ای

داده‌های حجیم و جریان داده‌ها نیز از جمله حوزه‌های کاربردی در زمینه‌ی علوم داده است. شرکتی را در نظر بگیرید که کارش تحلیل و نمایش تبلیغات به کاربران مختلف است. این شرکت می‌تواند با توجه به سابقه‌ی مشتریان و رفتارِ آن‌ها، تبلیغات مرتبط را به آن‌ها نمایش دهد. ولی مشکل این‌جاست که داده‌های این مشتریان بسیار زیاد و سریع تولید می‌شود و نیاز است تا سریعاً بر روی این داده‌ها تصمیم‌گیری انجام شود. در این‌جاست که نیاز به تکنیک‌های مختلف در حوزه‌ی جریان داده‌ای و پردازش داده‌های حجیم با سرعت بالا داریم که تکنیک‌های مختص به خود را در این حوزه دارند.

8. متخصص تحلیل داده‌‌های بازی‌ها

امروزه صنعت بازی به یکی از صنایع پرمخاطب و پرسود تبدیل شده است. در این صنعت که بر پایه‌ی تعامل حداکثری با کاربر و کسب سود از کاربر است، داده‌های بسیار زیادی نهفته است. هر کاربر با استفاده از رفتار خود، می‌تواند به گروه خاصی از کاربران تعلق پیدا کند. سپس با تعیین و پیش‌بینی رفتار او و بقیه‌ی کاربران توسط روش‌های داده‌کاوی، امتیازات و سبدهای خرید متفاوتی را به او پیشنهاد گردد. همچنین می‌توان در چینش مراحل بازی و یا انتخاب رفتار عامل به صورت هوشمند، به جذاب‌تر شدن بازی کمک کرد.

9. داده‌ کاوی در علوم اجتماعی و آمارهای دولتی

معمولاً در بخش دولتی، داده‌های زیاد و فراوانی وجود دارد که از سالیان دور در کامپیوترهای بخشی باقی مانده است و مخزنی عالی جهت تبدیل به ارزش افزوده می‌باشد. برای مثال داده‌های جمعیتی و روند‌های مهاجرت، در ترکیب با داده‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف کشور، می‌تواند منجر به کشف روابطی شود که تا پیش از این ناپیدا بوده است. در پیاده‌سازی دولت الکترونیک و شهر هوشمند نیز، می‌توان از تکنیک‌های مختلف داده‌کاوی استفاده‌های بی‌شماری کرد. یکی از نمونه‌های پیشرو در حوزه‌ی شهر هوشمند با داده‌کاوی، شهر آمستردام هلند است.

10. متخصص داده‌ کاوی در بورس و داده‌های اقتصادی

داده‌های اقتصادی در بانک، بورس یا بیمه همواره برای متخصصین حوزه‌ی آمار و علوم داده جذاب بوده است. این داده‌ها که نیاز به تحلیل‌های دقیق و بعضاً پیچیده دارند، می‌توانند سودهای کلانی را برای تحلیل‌گران ایجاد کنند. در این حوزه داده‌های بسیار زیادی در حال تولید است. برای مثال پیش‌بینی شاخص بورس چند شرکت خاص با توجه به رفتارهای مختلف این شرکت‌ها و یا محاسبه‌ی ریسک بیمه‌های مختلف در بخش‌های متفاوت بیمه‌ای، از جمله این مسائل است.

11. داده‌ کاوی در علوم تخصصی و پایه

علوم پایه، مانند زیست‌شناسی، بیولوژی، فیزیک، شیمی و غیره برای حل بسیاری از مسائل خود، به سراغ تحلیل‌های آماری و تکنیک‌های داده‌کاوی می‌روند. برای مثال تولید داروهای جدید متناسب با یک ژن خاص و یا بهینه‌سازی ترکیب‌های مختلف مشاهده شده در آزمایشگاه‌های فیزیک یا شیمی، نمونه‌هایی از مسائل این حوزه است.