بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل در سال ۲۰۲۰‌ را بشناسید

بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل( Croos-platform )


React Native

React Native یک فریمورک کراس پلتفرم برای توسعه اپلیکیشن های موبایل است که توسط فیسبوک  توسعه داده‌ شده‌است. با توسعه اپلیکیشن های موبایل از طریق این فریمورک، میتوانید اپلیکیشنی داشته باشید که هم در سیستم‌عامل اندروید و هم در سیستم‌عامل ios اجرا میشود. برای کار با این فریمورک باید به زبان جاوا اسکریپت و API نویسی تسلط داشته باشید. عملکرد(performance‌) برنامه‌هایی که با این فریمورک نوشته میشوند خیلی نزدیک به عملکرد برنامه‌هایی است که با زبان‌های Native نوشته شده‌اند.
از شرکت‌هایی که از این فریمورک استفاده کرده‌اند میتوان به Facebook, Instagram, Pinterest اشاره کرد.


Flutter

این فریمورک کراس پلتفرم هم مثل React Native قابلیت تولید اپلیکیشن‌های ios و اندروید را تنها با یکبار کد زنی، دارد. Flutter کاملا رایگان و open source است و برای برنامه نویسی موبایل در این فریمورک نیاز است که به زبان Dart تسلط داشته باشید.
شرکت گوگل این فریمورک را توسعه داده است. همچنین عملکرد(performance‌) برنامه‌هایی که با این فریمورک نوشته میشوند خیلی نزدیک به عملکرد برنامه‌هایی است که با زبان‌های Native نوشته شده‌اند. از شرکت‌هایی که از این فریمورک استفاده کرده‌اند میتوان بهGoogle, Alibaba, Groupon  اشاره کرد.


Xamarin

این فریمورک open source در سال ۲۰۱۱ خلق شد. در واقع در لیست فریمورک‌های کراس پلتفرم برای ایجاد اپلیکیشن های موبایل، Xamarin پیشکسوت محسوب میشود!
زامارین تا ۵ سال بعد که هدایت و توسعه آن را ماکروسافت به عهده بگیرد پیشرفت چندانی نداشت اما این روزها دارای جامعه‌ای از توسعه دهندگان به بزرگی ۶۰ هزار برنامه نویس است.
برای نوشتن اپلیکیشن موبایل با کمک فریمورک زامارین، باید به زبان برنامه نویسی c# و محیط .Net تسلط کافی داشته باشید. از شرکت‌هایی که از این فریمورک استفاده کرده‌اند میتوان Storyo, MRW, OLO  اشاره کرد.

Java

بی‌شک با سابقه‌ترین و آبرومندترین زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اندروید، جاوا است که از پشتیبانی تمام قد گوگل بهره‌میبرد. زبان برنامه نویسی جاوا در سال ۱۹۹۵ ایجاد شد و از آن سال تا به همین امروز برنامه‌های زیادی با کمک این زبان نوشته شده‌اند. در واقع جاوا زبانی است که امتحان خودش را در برنامه نویسی موبایل پس داده است.( هر چند در حوزه‌های دیگر هم حرفی برای گفتن دارد)
لازم به ذکر است برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل با کمک جاوا باید در بستر اندروید استدیو کد بزنید. عکس زیر نمایی از محیط اندروید استدیو را نشان میدهد.Kotlin

اگر در زمینه برنامه نویسی اندروید تازه کار هستید، کاتلین را به شما توصیه میکنم. این زبان سازگاری زیادی با جاوا دارد. به همین خاطر میتواند در رتبه دوم لیست زبان های رسمی برنامه نویسی اندروید قرار بگیرد( با اینکه بسیار جوان و تازه نفس است). البته یادگیری آن به نسبت جاوا به مراتب راحت‌تر است.
از معایب کاتلین میتوان به جامعه کوچک آن اشاره کرد. پس در مواردی که به مشکل بخورید به نسبت سخت‌تر و دیرتر میتوانید راه حل مشکلتان را پیدا کنید.

Unity

اگر گیمر هستید یا شدیدا علاقه به توسعه بازی (Game‌) برای سیستم‌عامل اندروید دارید، بیایید اینور بازار!
یونیتی یک ابزار open source‌ با یک community قوی است. این یعنی توسعه‌دهندگان یونیتی هر زمان که نیاز به پشتیبانی داشته باشند، میتوانند کمک دریافت کنند. در ادامه تصویری از محیط یونیتی را مشاهده میکنید:
با کمک این ابزار میتوانید با حداقل خطوط کد، یک بازی تحت سیستم عامل اندروید ایجاد کنید. باید توجه داشته باشید برای تولید بازی با کمک این ابزار میتوانید از زبان‌های مختلفی مثل C#, unityScript, C++, Rust استفاده کنید. اینکه کدام یک از این زبان‌ها را انتخاب میکنید به خیلی گزینه‌ها بستگی دارد. مثل اینکه: شما سابقه کار با کدام زبان را دارید، میخواهید چه نوع بازی‌ای تولید کنید و …

Swift

Swift یکی از زبان‌هایی است که نسبت به ورژن قبلی خود(objective-c‌) برتری کامل دارد. یادگیری Swift به مراتب آسان‌تر است و قطعا آینده توسعه اپلیکیشن های ios‌ با swift گره خورده است.
یادگیری swift نقطه شروع تمام افرادی است که میخواهند برای iPhone یا iPad برنامه بنویسند. شرکت‌های بزرگی برای توسعه برنامه های تحت ios‌ خود، از swift استفاده کرده‌اند، مثل FirefoxوWordPress ios apps .
در ادامه نتایج گوگل ترندز در مورد زبان های برنامه نویسی موبایل تحت سیستم عامل ios را مشاهده میکنید: