طراحی سایت تحت  asp.net بهتر است یا php؟


شاید اغلبمون این جملات رو شنیده باشیم!!

برنامه نویس پی اچ پی بیکار نمیمونه..

حقوق یک برنامه نویس ASP بهترهِ

زبان PHP سریع تره و کاراییش بیشتره

برنامه نویسی با asp.net سخت است

و...


بررسی بازار کار:

در کشور ما درخواست نیرو  برای PHP از ASP بیشتره. البته کیفیت مشاغل ASP.Net در بیشتر مواقع بالاتره.
در بازار کار جهانی این دو تقریبا در یک سطح قرار دارند اما گاهی تقاضا برای نیروی PHP بالاتر است. این موضوع نشان می دهد که بیشترِ شرکت‌هایی که به تازگی وارد بازار شده‌اند،گرایش بیشتری به سمت پی اچ پی دارند.

میزان درآمد:

میانگین حقوق در چه کشورما  و چه در خارج از کشور برای برنامه‌نویسان ASP.Net بیشتر از PHP است. البته لازم به ذکر است که حقوق یک برنامه نویس به تجربه کاری و قدرت حل مسئله او هم مربوط می شود. در کل در خارج از کشور میانگین درآمد یک برنامه نویس .Net  نسبت به یک توسعه دهنده PHP بیشتر است. و معمولا شرکت‌های ثروتمند به سمت ASP گرایش دارند.

میزان سادگی برنامه نویسی:

به دلیل پیچیدگی‌های چهارچوب .NET و ساختار شی‌گرایی آن، برنامه نویسی PHP نسبت به ASP.Net ساده تر است.

ابزارت توسعه:

به دلیل open source بودن زبان برنامه نویسی PHP، یک برنامه نویس  برای ساخت یک پروژه از ابزارهای مختلفی برای توسعه، دیباگ، تست، بهینه سازی و... استفاده میکند.
 برای زبان ASP.Net هم با وجود اینکه ابزارهای مختلفی وجود دارد اما اکثرا برنامه‌نویسان از  ویژوال استودیو استفاده می‌کنند. این ابزار که توسط مایکروسافت طراحی شده  تمام نیازهای یک برنامه نویس را برطرف می کند.

پشتیبانی:

بر اساس شرایط  امروز، PHP به دلیل open source بودن پیش بینی می شود که به همین صورت روال توسعه خود  را طی کند. از طرفی تعداد بالای توسعه دهندگان زبان Net. باعث می‌شود که  این زبان در آینده قدرتمندتر از امروز عمل کند.


و اما سخن پایانی
واقعا نمی توان گفت که کدام تکنولوژی بهتر است. یا کدام زبان برنامه نویسی قدرتمندتر است.  در واقع هیچ جوابی برای این سوالات وجود ندارد!! شم باید  بررسی کنید که کدام یک از زبانهای برنامه نویسی نیاز شما رار مرتفع می کند،  درواقع هر زبان برنامه نویسی در شرایط مختلف کارایی های متفاوتی می‌تواند  داشته باشد. اینکه بگوییم یک پروژه ASP نشان  بر امنیت بالای آن است، صحیح نیست و بلعکس. در کل می توان گفت مهمترین  عامل شما هستید که کارایی، بازده، امنیت و... را در یک پروژه می  توانید ایجاد می‌کنید.